עמוד הבית > מפלגות > יש עתיד > יאיר לפיד > יאיר לפיד: כרגע בונים בדימונה 2700 יחידות דיור

יאיר לפיד: כרגע בונים בדימונה 2700 יחידות דיור

speedmeter2
 

אינפוגרפיקה: יואל שמחוביץ'

במליאת הכנסת ב- 22.4.13, תקף חה"כ משה מזרחי (העבודה) את הממשלה, על כך שהיא בונה בשטח E1, אך איננה משקיעה בבנייה בפריפריה – "בקרית שמונה, בצפת, בירוחם, בדימונה".

בשם הממשלה השיב שר האוצר יאיר לפיד. בין השאר ציין השר לפיד בדבריו כי "סתם, בשביל הידע הכללי, כרגע בונים בדימונה 2,700 יחידות דיור. אז כן בונים בדימונה".

בתחקיר זה נבחן את הנתונים הזמינים בעניין הבנייה בפועל כרגע בדימונה, ביחס לדבריו של השר לפיד.

על פי הגדרת הלמ"ס, בתהליך בנייתו של מבנה בארץ ארבעה שלבים עיקריים: היתר בנייה, התחלת בנייה, בנייה פעילה וגמר בנייה. היתר הבנייה מתייחס לשלב בו מתקבל אישור לבניית הבניין. התחלת בנייה מוגדרת החל מרגע התחלת חפירת היסודות לבניין (כאשר  התחלת בנייתה של דירה מוגדרת כהתחלת בניית הבניין בו היא ממוקמת), ומרגע זה ועד גמר הבנייה מוגדרים הבניין והדירה כ"בבנייה פעילה". גמר הבניה מוגדר כתום תהליך הבנייה או תחילת השימוש ב- 50% לפחות משטח הבניין.

לפי נתוני הלמ"ס, נכון לסוף שנת 2012  היו בארץ 85,449 דירות בבנייה פעילה, מתוכן כ- 270  בדימונה – מספר הקטן בערך פי 10 מן המספר שנקט השר לפיד.

בנוסף, לפי נתוני משרד השיכון, בארבע השנים 2009-2012 נמנו בדימונה 551 התחלות בנייה. מנתוני הלמ"ס עולה כי הזמן הממוצע לבניית דירה עמד בסוף שנת 2011 על כשנתיים. מכאן, סביר להניח כי בנייתן של בערך מחצית מ- 551 הדירות שבבנייתן הוחל בארבע השנים שמ- 2009 עד 2012 הושלמה עד 2013, ואילו מחצית נוספת, כלומר בערך כ 275 דירות, נמצאות בתחילת 2013 בבנייה פעילה. במילים אחרות, גם מניסיון לאמוד את מספר הדירות בבנייה מתוך מספר התחלות הבנייה, עולה כי מספר הדירות הנמצאות בבנייה בפועל הוא בערך עשירית מן המספר שנקב השר לפיד.

מנתוני התחלות הבנייה ומשך הזמן הנדרש לבניית דירה, עולה גם כי רק אחוז קטן מן הדירות הנמצאות בנייה כרגע ניתן לזקוף לזכות או לחובת הממשלה. לפיכך, ישנה בעייתיות מסויימת בניסיונו של השר לפיד לזקוף את הבנייה בדימונה – בכל מקום אחר – לזכותה של הממשלה הנוכחית, ובעייתיות דומה בניסיונו של חה"כ מזרחי לתקוף את הממשלה על נתוני הבנייה.

לסיכום, נראה כי המספר שנקב השר לפיד – 2,700 יחידות דיור הנמצאות כרגע בבנייה בדימונה – גדול בערך פי 10 ממספר יחידות הדיור שאכן נמצאות כרגע בבנייה.

מסיבות אלה, אמירתו של השר לפד מקבלת את הציון 1 – לא נכון.