עמוד הבית > מפלגות > יש עתיד > יאיר לפיד > יאיר לפיד על מפלגת "הבית היהודי":"זו מפלגה דתית, שבמצעהּ כתוב שצריך פה מדינת הלכה"

יאיר לפיד על מפלגת "הבית היהודי":"זו מפלגה דתית, שבמצעהּ כתוב שצריך פה מדינת הלכה"

speedmeter2
 

מבוא

אחת מהתופעות המעניינות הקיימות במערכת הבחירות הנוכחית, היא מנעד ההתלבטות הרחב של חלקים גדולים באוכלוסייה בין רשימות שתפיסותיהם לגבי סדר היום הציבורי שונות. תופעה זו מורגשת ביתר שֹאת כשבוחנים את ההתלבטויות שעומדות בפני מצביעים צעירים, שאחת מהן היא ההתלבטות בין הצבעה למפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, למפלגת "הבית היהודי", בראשות נפתלי בנט.

בראיון שנערך עם יאיר לפיד בתוכנית "ערב חדש" (14.01.13), נשאל לפיד על ידי דן מרגלית לגבי אותה התלבטות של צעירים בין מפלגתו לבין זו של בנט. לפיד הכיר את התופעה, וטען שלאותם מתלבטים הוא מסביר לגבי 'הבית היהודי' ש"זו מפלגה דתית, שבמצעהּ כתוב שצריך פה מדינת הלכה. זו מפלגה דתית, לא ממש ולא כאילו". מכיוון שההתלבטות הזו קיימת בקרב מצביעים צעירים, נפנה אף אנחנו בתחקיר זה לבדוק האם אכן במצעהּ של "הבית היהודי" כתוב שיש לכונן מדינת הלכה, ומה התפיסה המוצגת במצע המפלגה לגבי יחסי דת ומדינה.

 

יחס הבית היהודי ל'דת ומדינה'

מבדיקה פשוטה באתר "הבית היהודי", עולה כי במצע המפלגה יש יחס שונה מזה שתיאר לפיד כלפי הנושא. לפי המצע, "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. צביונה צריך להיקבע בהידברות בין כלל הציבור על בסיס התנ"ך ומוסר הנביאים. יש להימנע מחקיקה דתית ומחקיקה חילונית כופה. יש לשדרג את מעמד המשפט העברי במדינה".

אינפוגרפיקה: אביתר פייזר

מעיון במצע הבית היהודי, ברור כי במישור המילולי לא מופיעה תמיכה במדינת הלכה. ננסה לבחון האם הקמת מדינת הלכה משתמעת מ"רוח המצע". מצע המפלגה מכיל התבטאויות שמרמזות על כיוונים סותרים לכאורה. מחד, "יש להימנע מחקיקה דתית ומחקיקה חילונית כופה" ומאידך "יש לשדרג את מעמד המשפט העברי במדינה".

אך יש לזכור, כי מעמדו של המשפט העברי במדינת ישראל כבר מעוגן בחוק יסודות המשפט שהחליף את סימן 46 לדבר המלך במועצתו. ניתן לראות, אם כן, את השפעת המשפט העברי כרצף שבקצה אחד שלו נמצאת "מדינת הלכה" ובקצה השני "מדינת כל אזרחיה". אמנם, ניתן להבין מהמצע כי המפלגה מבקשת לחזק את השפעת המשפט העברי, אך יהיה זה מאוד לא נכון להגדיר זאת כתמיכה במדינת הלכה, בייחוד כאשר מדובר במפורש על התתנגדות לחקיקה דתית או חילונית כופה. לשם השוואה, דומה הדבר להגדרת מצע של מפלגה עם קו כלכלי סוציאליסטי כתומכת בקומוניזם.

לפי התייחסות זו לנושא הדת והמדינה, קשה מאד יהיה להסיק במשתמע או במפורש עמדה לפיה מפלגת "הבית היהודי" תומכת בכינון מדינת הלכה. יותר מכך, ייתכן מאד שמפלגת "יש עתיד" עצמהּ היתה חותמת על חלק זה במצע "היהודי", כשגם באתר "יש עתיד" נכתב שהמפלגה מאמינה "בהיותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית ברוח חזונם של נביאי ישראל".

 

 

אפשרות לבלבול וסיכום

ייתכן כי לפיד התבלבל עם מצע הבית היהודי מהבחירות הקודמות, שם נכתב כי "התנועה שואפת לעצב את מדינת ישראל ברוח התורה, ורואה בכך המשך טבעי למפעל הדתי-ציוני, כעולה מחזון הנביאים". חשוב לציין, כי מאז הבחירות האחרונות המפלגה עברה שינויים משמעותיים הכוללים לראשונה במפלגה בחירות פתוחות במסגרת פריימריז.

מעיון במצע הנוכחי של הבית היהודי, קשה לקבל את טענתו של לפיד בנוגע לכינון מדינת הלכה אפילו בפרשנות מרחיבה במיוחד. גם אם כוונתו של לפיד היתה שישנהּ מגמה נסתרת כלשהי במפלגת "הבית היהודי" הקוראת לכינון מדינת הלכה, קשה מאד יהיה להסיק זאת ממצע המפלגה.

לפיכך, אנחנו מדרגים את האמירה בציון "לא נכון" (1 מתוך 5 במדד האמינות של פוליטיווטש)