עמוד הבית > מפלגות > ישראל ביתנו > אביגדור ליברמן > אביגדור ליברמן: "בשבוע הזה, אחרי שנים רבות, סוף סוף בזכות משרד החוץ, אישרנו ברוב קולות בפרלמנט האירופי, שהוא לא ידידותי, הסכם ACAA שזה פותח שווקים לכל התעשייה הפרמצבטית הכימית הביולוגית".

אביגדור ליברמן: "בשבוע הזה, אחרי שנים רבות, סוף סוף בזכות משרד החוץ, אישרנו ברוב קולות בפרלמנט האירופי, שהוא לא ידידותי, הסכם ACAA שזה פותח שווקים לכל התעשייה הפרמצבטית הכימית הביולוגית".

speedmeter3
 


הקדמה

יחסי חוץ ודיפלומטיה הם מאבני היסוד בהתנהלותה של כל מדינה, וליחסיה עם מדינות אחרות וגופים בינלאומיים השפעות חשובות על ביטחונהּ, כלכלתהּ, חברתהּ ותדמיתהּ. בחודשים האחרונים היינו עדים לדוגמאות רבות לחשיבותה והשפעתה של הדיפלומטיה, החל במבצע 'עמוד ענן' והשלכותיו על יחסי ישראל ומדינות אחרות, וכלה בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם שהעניקה לפלסטין מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם.

תחקיר זה דן בהתבטאות של שר החוץ אביגדור ליברמן, מסוף חודש אוקטובר (טרם מבצע 'עמוד ענן' וההחלטה באו"ם), העוסקת במצב יחסי החוץ של ישראל. יש לציין, כי התחקיר אינו מבקש לדון במאורעות האחרונים, אף לא לסקור את מצבם הכללי של יחסי החוץ של מדינת ישראל בשנים האחרונות, אלא לבחון, באופן ספציפי וממוקד, את הדברים שאמר השר ליברמן ביחס לעובדות כפי שהן.

בראיון שנערך עמו ב-26.10.12 באולפן שישי בחדשות ערוץ 2, נשאל השר ליברמן על ידי המראיין, דני קושמרו, האם אינו חושב שבמהלך כהונתו נפגעו יחסי החוץ של מדינת ישראל.

אינפוגרפיקה: יואל שמחוביץ'

בתגובה, ענה השר ליברמן כי לדעתו יחסי החוץ של ישראל השתפרו, ומנה הישגים שלדעתו ממחישים זאת. בין השאר טען שר החוץ כי "ניצחנו ב- 4 הצבעות שונות באונס"קו על נושאים של המורשת הפלסטינית וגשר המוגרבים. באותו שבוע חזרו שגרירי מצרים וירדן. שגריר ירדן לא היה פה הרבה זמן. בשבוע הזה, אחרי שנים רבות, סוף סוף בזכות משרד החוץ, אישרנו ברוב קולות בפרלמנט האירופי, שהוא לא ידידותי, הסכם ACAA שזה פותח שווקים לכל התעשייה הפרמצבטית הכימית הביולוגית".

באמירה זו, רצה השר ליברמן להציג הישגים דיפלומטיים של משרד החוץ בראשותו. חילק

נו את אמירותיו של השר ליברמן לשלושה חלקים, כשלכל אחד מהם נקדיש תחקיר נפרד. בכל אחד מהתחקירים ננסה לגעת בשתי שאלות עיקריות: האם העובדות שציין השר אכן נכונות, והאם אכן מדובר בהישגים דיפלומטיים משמעותיים.

הסכם ה- ACAA


ACAA הוא הסכם סחר, המאפשר האחדת תקנים שונים של מוצרי תעשייה בין מדינה מסויימת למדינות האיחוד האירופי. מדינה החתומה על הסכם כזה מול האיחוד עברה את כל הבדיקות וההאחדות הנדרשות בתהליכי הייצור, והיא נחשבת כעומדת בתקן האירופי. על פי ההסכם, מדינות אלה זכאיות להקלות שונות בבדיקת, בהובלת ובפריקת מוצרי תעשייה שהן מייצאות לאירופה ולהיפך.

האיחוד האירופי מצהיר כי הוא שואף לקדם את חתימת ההסכם עם כל המדינות הקרובות גיאוגרפית לשטחי האיחוד, בעיקר ממזרח, לרבות מצרים, ירדן, לבנון, מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה והרשות הפלסטינית. כלומר, חתימת ההסכם היא אינטרס כלכלי של האיחוד האירופי, ולא קשורה רק או דווקא ליחסיו עם ישראל.

לפי הודעת משרד התמ"ת בעניין, האישור שנתן הפרלמנט האירופי וחתימת ההסכם הוא "תוצאה של תהליך ארוך בן 8 שנים, אשר במסגרתו אמצה ישראל את החקיקה האירופית בתחומים הרלבנטיים". יש לציין שתהליך כזה, מטבע הדברים, נמצא באחריותם של משרדי התמ"ת, האוצר, החוץ, ומשרדים נוספים במידת הצורך. הסקטור הראשון בו הושלם המהלך הוא סקטור התרופות.

בשורה התחתונה: הפרלמנט האירופי אכן אישר את חתימת הסכם ACAA עם ישראל, מהלך שאכן מקדם משמעותית את תעשיית התרופות הישראלית. מנגד, חשוב לשים לב כי חתימת ההסכם אינה רק תוצאה של פעילות משרד החוץ, אלא סופו של תהליך ארוך, שלשני הצדדים אינטרס לקדם, ותוצאה של פעילות משרדי ממשלה שונים. בנוסף, הרצון האירופי לקדם את ההסכם אינו מקרה ייחודי של ישראל, אלא מדיניות אירופית כלפי מדינות רבות במזה"ת.

סיכום

הפרלמנט האירופי אכן אישר את הסכם ACAA עם ישראל, ונחתם פרוטוקו


מסיבות אלה קיבל השר ליברמן עבור האמירה את הציון 3 בסולם פוליטיווטש – "נכונה חלקית"
ל בעניין תעשיית התרופות. עם זאת, מדובר בסופו של תהליך בן 8 שנים, שהמאמץ לקידום חתימתו היה משותף למשרדי ממשלה שונים. בנוסף, ההסכם חלק ממדיניות אירופית כללית במזה"ת, ולא ייחודי עבור ישראל בניגוד לרושם שהיה ניתן לקבל מדבריו של השר.

ליברמן
נכתב על ידי: אלון משגב
תחקירן: אלון משגב
עורך: שני קינן