עמוד הבית > מפלגות > ישראל ביתנו > אביגדור ליברמן > אביגדור ליברמן: "באותו שבוע (של חודש אוקטובר – ש.ק) חזרו שגרירי מצרים וירדן. שגריר ירדן לא היה פה הרבה זמן."

אביגדור ליברמן: "באותו שבוע (של חודש אוקטובר – ש.ק) חזרו שגרירי מצרים וירדן. שגריר ירדן לא היה פה הרבה זמן."

speedmeter3
 

הקדמה

יחסי חוץ ודיפלומטיה הם מאבני היסוד בהתנהלותה של כל מדינה, וליחסיה עם מדינות אחרות וגופים בינלאומיים השפעות חשובות על ביטחונהּ, כלכלתהּ, חברתהּ ותדמיתהּ. בחודשים האחרונים היינו עדים לדוגמאות רבות לחשיבותה והשפעתה של הדיפלומטיה, החל במבצע 'עמוד ענן' והשלכותיו על יחסי ישראל ומדינות אחרות, וכלה בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם שהעניקה לפלסטין מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם.

תחקיר זה דן בהתבטאות של שר החוץ אביגדור ליברמן, מסוף חודש אוקטובר (טרם מבצע 'עמוד ענן' וההחלטה באו"ם), העוסקת במצב יחסי החוץ של ישראל. יש לציין, כי התחקיר אינו מבקש לדון במאורעות האחרונים, אף לא לסקור את מצבם הכללי של יחסי החוץ של מדינת ישראל בשנים האחרונות, אלא לבחון, באופן ספציפי וממוקד, את הדברים שאמר השר ליברמן ביחס לעובדות כפי שהן.

בראיון שנערך עמו ב-26.10.12 באולפן שישי בחדשות ערוץ 2, נשאל השר ליברמן על ידי המראיין, דני קושמרו, האם אינו חושב שבמהלך כהונתו נפגעו יחסי החוץ של מדינת ישראל. בתגובה, ענה השר ליברמן כי לדעתו יחסי החוץ של ישראל השתפרו, ומנה הישגים שלדעתו ממחישים זאת. בין השאר טען שר החוץ כי "ניצחנו ב- 4 הצבעות שונות באונס"קו על נושאים של המורשת הפלסטינית וגשר המוגרבים. באותו שבוע חזרו שגרירי מצרים וירדן. שגריר ירדן לא היה פה הרבה זמן. בשבוע הזה, אחרי שנים רבות, סוף סוף בזכות משרד החוץ, אישרנו ברוב קולות בפרלמנט האירופי, שהוא לא ידידותי, הסכם ACAA שזה פותח שווקים לכל התעשייה הפרמצבטית הכימית הביולוגית".

באמירה זו, רצה השר ליברמן להציג הישגים דיפלומטיים של משרד החוץ בראשותו. חילקנו את אמירותיו של השר ליברמן לשלושה חלקים, כשלכל אחד מהם נקדיש תחקיר נפרד. בכל אחד מהתחקירים ננסה לגעת בשתי שאלות עיקריות: האם העובדות שציין השר אכן נכונות, והאם אכן מדובר בהישגים דיפלומטיים משמעותיים.

יחסי ישראל-ירדן:

מהתכתבות עם פרופ' אלי פודה, מהמחלקה לאסלאם ומזרח תיכון באוניברסיטה העברית, עולה כי במהלך מבצע "עופרת יצוקה" החזירה ירדן את שגרירה, עלי אל-אעיד, והותירה את השגרירות בירושלים להתנהל על ידי ממלא מקום השגריר.  החזרת שגריר היוותה צעד דיפלומטי שנועד לבטא מורת רוח עמוקה של מדינה אחת מאחרת ומביע התקררות משמעותית ביחסים. מאז ינואר 2009, התנהלה אפוא השגרירות הירדנית בישראל ללא שגריר.

בהתאם לדברי השר ליברמן, באוקטובר 2012 החליט המלך עבדאללה למנות שגריר חדש, וליד עבידאת.

יחסי ישראל-מצרים:

אינפוגרפיקה: יואל שמחוביץ'

במהלך השנים האחרונות נקראו שגרירי מצרים מספר פעמים לשוב למצרים לשם התייעצות – מונח דיפלומטי המציין החזרה לא רשמית וזמנית של השגריר, כצעד של הבעת מורת רוח. אירועים אלה התרחשו במהלך מבצע עופרת יצוקה, לאחר הפיגוע בגבול סיני באוקטובר 2011 ועוד. ברם, לאורך כל תקופה זו היה באופן רשמי, ולרוב גם בפועל, שגריר מכהן בשגרירות המצרית בישראל.

בתחילת אוקטובר 2012 מינתה מצרים שגריר חדש לישראל, שהגיע לישראל באמצע אוקטובר. מינוי השגריר החדש התבצע בעקבות השינויים בשלטון במצרים, ובעקבות רצונו של השלטון המצרי החדש להבהיר כי מטרתו שמירת היחסים התקינים עם ישראל.

בשורה התחתונה: שגרירי מצרים וירדן אכן חזרו לישראל באמצע אוקטובר 2012, שגריר ירדן לאחר היעדרות ארוכה, אולם חזרת השגריר המצרי לא נבעה מהיעדרות כזו, אלא פשוט מחילופי שגרירים, מסיבות פנים-מצריות.

סיכום

"באותו שבוע חזרו שגרירי מצרים וירדן. שגריר ירדן לא היה פה הרבה זמן."

שגריר ירדן אכן הגיש את כתב ההאמנה המחודשת שלו בחודש אוקטובר, לאחר היעדררות ממושכת מאז 2009.

גם במקרה המצרי מונה שגריר חדש בחודש אוקטובר. אך בניגוד למה שהיה ניתן להבין מדברי השר, המינוי נעשה כחלק מחילופי השלטון המצריים ולא לאחר היעדרותו של שגריר.

מסיבות אלה קיבל השר ליברמן עבור האמירה את הציון 3 בסולם פוליטיווטש – "נכונה חלקית"

ליברמן
נכתב על ידי: אלון משגב
תחקירן: אלון משגב
עורך: שני קינן